Українська система тестування на коронавірус є найгіршою в Європі - оглядачка

ZN.UA Ексклюзив
Поділитися
Українська система тестування на коронавірус є найгіршою в Європі - оглядачка © Pixabay
В Україні недостатньо тестують контактних осіб.

Міністр охорони здоров'я Максим Степанов, звітуючи у Верховній Раді про результати боротьби з коронавірусом, серед іншого, заявив про те, що кількість ПЛР-тестувань збільшилася з 200 до майже 25 тисяч. Попри це українська система тестування має найгірші показники в Європі, пише в своїй статті для ZN.UA Алла Котляр.

"Київ виграє тим, що тут сконцентрована велика кількість установ, в тому числі приватних. Це дало можливість застосувати тактику з масового тестування", - зазначає екскерівник Центру громадського здоров'я МОЗ, лікар-інфекціоніст Володимир Курпіта.

При цьому, за його словами, в Чернівецькій області, незважаючи на високі показники захворюваності, дуже добре працюють в контексті реагування. Це чи не єдина область, яка дає більш-менш правдиві показники із захворюваності, госпіталізації і т.д.

"Ефективним є збільшення цільового тестування, коли тестують певні групи і забезпечують процес правильно. Коефіцієнт виявлення 11% (іноді 20%) говорить про те, що ми недотестовуємо контактних, а значить - не відстежуємо, і таким чином сприяємо поширенню епідемії. Ось в цьому - проблема. Але вона об'єктивна, оскільки є певні потужності лабораторної системи. І без їх нарощування навряд чи вдасться сильно змінити цю ситуацію. Тут потрібно шукати рішення", - пояснив Курпіта.

Одним з таких рішень може бути залучення приватних лабораторій. У цьому випадку кількість тестувань збільшилася б до 40-50 тисяч в день. Однак, тоді потрібно думати, як компенсувати приватним лабораторіям проведення тестів.

"Чи може це робити держава? Або буде відбуватися те, що зараз, коли люди платять з власної кишені. Можливо, виходом могла б стати реімбурсація. Крім того, щоб працювати з приватними лабораторіями, дуже важливо розробити певну методологію вартості. Зараз в приватних лабораторіях вона коливається від 1100 до майже 3000 гривень ", - пише Котляр.

Наказ МОЗ № 722 передбачає безкоштовне тестування через сімейного лікаря, а згідно зі ст. 9 Закону України "Про захист населення від інфекційних хвороб", все, що стосується епідемії, в тому числі лікування та діагностика, повинно компенсуватися з коштів державного та місцевих бюджетів. Однак, це не завжди відбувається так, як повинно.

За логікою пацієнт не повинен сам платити за проведення лабораторного контролю. Але система працює таким чином, що той, хто приймає рішення зробити тест самостійно, змушений йти в приватну лабораторію і оплачувати тестування зі свого кармана. Також самостійно змушені оплачувати необхідний лабораторний контроль (ІФА або ПЛР) і значне число громадян перед плановими операцією або госпіталізацією.

"Ніде немає роз'яснень, за чий рахунок має відбуватися тестування. У розрахунках за пролікований випадок по ковід тестувань немає. Лабораторні центри отримують окреме фінансування за аналізи, які вони проводять. За фактом виходить, що лабораторії не справляються, і люди, які потребують планової госпіталізації, роблять тести за свої гроші", - пояснює ексгендиректор директорату медичних послуг МОЗ Оксана Сухорукова.

Крім того, за її словами, МОЗ цю ситуацію не комунікує, не веде роз'яснювальну роботу, хто за що повинен платити і чому. Також МОЗ не говорить і те, що опорним лікарням за лікування пацієнтів з коронавріусом платить Нацслужби здоров'я України, і пацієнт, потрапляючи до лікарні, платити за це не повинен.

Сухорукова зазначає, що для лікарів, що працюють з коронавірусом, зробили обов'язкове тестування кожні два тижні. Всі інші лікарі повинні робити ІФА-тести щомісяця. У приватній лабораторії такий тест коштує від 650 грн. Але грошей лікарям на це не дали. На відміну від співробітників Міністерства внутрішніх справ.

"За 8 місяців - ні розуму, ні совісті. Якщо ПЛР-тести повинні робити державні лабораторії або ті, кого вони залучають, співробітникам платять зарплату і закуповують реактиви і т.д., то щодо ІФА-тестів рішення центральної влади з тестування МОЗ знову переклало на місцеву владу. Причому накази ці вийшли тоді, коли всі бюджети вже були сформовані, гроші вже направили в стабілізаційний фонд і стали його витрачати, в т.ч. на дороги", - говорить Сухорукова. І

снує протиріччя між стандартом МОЗ - кого і як потрібно тестувати - і постановою №641, яким ввели заборону на в'їзд іноземців або їх в'їзд за умови тестування та самоізоляції. Цій категорії в стандарті МОЗ немає.

На сайті відомства опублікований вичерпний перелік лабораторій, результати яких визнаються як верифіковані в системі «Дія». Такий список, з урахуванням черг в державні лабораторії, фактично змушує людей звертатися в приватні. Складно відповісти, наскільки з моральної точки зору справедливо вводити режим обмежень, зобов'язуючи при цьому громадян платити за тестування з власної кишені.

Детальніше про те, що не зробила влада за 8 місяців і що зобов'язана почати робити прямо зараз, читайте в статті Алли Котляр  "Коронавірус: помилкова вагітність влади".

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі